people

Natural Lands is a community of dedicated volunteers, supporters, and professionals who are passionate about nature and committed to preserving and sharing it.

Staff

Senior Management

Ann C. Hausmann

Vice President of Development

Oliver P. Bass

Vice President of Communications and Engagement

David A. D’Antonio

Vice President of Finance and Administration

Peter R. Williamson

Vice President of Conservation Services

H. Scott Wendle

Vice President of Preserve Stewardship

Communications and Engagement

Brittni Albright

Graphic Designer

Debbie Beer

Director of Volunteer Engagement

Holly M. Harper

Art Director

Martha Moore

Events Manager

Sang Phouansouvanh

Director of Urban Programs

Becky Rennix

Engagement Manager

Kirsten L. Werner

Director of Communications

Conservation Services

Carissa Alza

GIS Analyst/Conservation Easement Technician

Randall G. Arendt FRTPI

Senior Conservation Advisor

Megan Boatright

GIS Program Director

Kelsey Boyd

Landscape Planning Project Manager I/Hopewell Big Woods Coordinator

Karen Clancy RLA, ASLA

Landscape Planning Project Manager

Carol R. De Wolf

Director of Schuylkill Highlands Conservation

Estelle Wynn Dolan

Conservation Easement Program Administrator

Patrick Gardner

Land Protection Project Manager/PECO Green Region Open Space Program Administrator

Ann Hutchinson AICP

Senior Director of Community Planning

Erin McCormick

Director of Conservation Easement Program

Kate Raman, AICP

Conservation Project Manager

David B. Steckel

Senior Stewardship Planner

Jack Stefferud

Senior Director of Land Protection

Rick M. Tralies RLA, ASLA

Senior Director of Municipal Planning

Development

Suzanne Barton

Director of Planned Giving

Lisa M. Ertl

Director of Donor Relations

Vera Grobes

Donor Data and Communications Manager

Gary Nelson

Director of Individual Giving

Heather Smith

Director of Institutional Giving

Facilities and Building Restoration

Don Baldo

Building Maintenance

Robert W. Johnson

Senior Director of Building Stewardship

Stephen Longenecker

Assistant Director of Building Stewardship

Finance and Administration

Cindy Achuff

Accounting Associate

Jeni W. Albany

Director of Human Resources and Risk Management

Melissa Burke

Real Estate Accountant

Helen M. Claypoole

Billing and Grants Coordinator

Kristen Cullen

Accounting Manager

Brenda A. Engstrand

Constituent Services Coordinator

Tamara Lorah

Controller

John Rubillo

Information Technology Manager

Scott Saletta

Business Systems Developer

Sochie Zavaleta

Assistant Controller

Preserve Stewardship

Daniel J. Barringer

Preserve Manager/Invasives Management Coordinator

Timothy A. Burris

Preserve Manager/Wildlife Management Coordinator

Dennis Canakis

Property Manager

David C. Castaneda

Assistant Preserve Manager

Michael Coll

Preserve Manager

Laura Cruz

Horticulturist

Steve Eisenhauer

Regional Director of Stewardship and Land Protection

Gary M. Gimbert

Regional Director of Land Stewardship/Restoration Coordinator

Darin W. Groff

Preserve Manager/Fire Management Coordinator

Luke Hamilton

Preserve Manager

Brian Johnson

New Jersey Preserve Manager

Ethan Kauffman

Director of Stoneleigh

Thomas Kershner

Preserve Manager/Tree Management Coordinator

Sean Quinn

Preserve Manager/Safety and Equipment Coordinator

Joshua Saltmer

Preserve Manager

Emma Schad

Stewardship Assistant

Lee C. Shull

Preserve Manager

Jarrod Shull

Preserve Manager

Erin Smith

Stewardship Assistant

Aubrey Smith

Assistant Preserve Manager

Molly Smyrl

Crow's Nest Educator

Cooper Williams

Preserve Manager

Preston Wilson

Preserve Manager/Agricultural Coordinator

Jason Wirtz

Lead Horticulturist

Board of Trustees

Barbara B. Aronson

Lloyd H. Brown

Henry E. Crouter (Emeritus Trustee)

Jason Duckworth

Gail Harrity

Peter O. Hausmann

Chairman

Jeffrey Idler

John W. Lea

Katharine F. Maroney

Susan P. Mucciarone

Stephan K. Pahides

Jane G. Pepper

Robert K. Stetson

Douglas W. Tallamy, Ph.D.

John A. Terrill, II

Andrew I. VandenBrul

William G. Warden, IV

Vice Chairman

Christopher H. Washburn

Penelope P. Watkins

David W. Weaver

William Y. Webb

Theodore V. Wood, Jr. (Emeritus Trustee)

President's Council

Franny and Franny Abbott

Jim Averill

Paul S. Beideman

Paul S. Black

Clarke and Barbara Blynn

Robert C. Clothier, Esq.

Eleanor Davis

Sandra Drayer

Phoebe A. Driscoll

Robert E. Fenza

Andrew and Jennifer Haas

R. David Harrison

Kathy Hodgkiss

Steven and Ann Hutton

Meg Kramer

C. Scott Kulicke

Anita Toby Lager

Frank and Anita Leto

Ann T. Loftus, Esq.

Molly G. Love

Christy Martin

Leslie Stuart Matthews

Amy McKenna

Hugh G. Moulton

J. Kenneth Nimblett

Timothy B. Barnard and Meredyth D. Patterson

James L. Rosenthal

Elizabeth and Kyle Salata

Steve Shreiner

Christine Jenkins Smith

Julia H. M. Solmssen

Jonathan Sprogell and Kathryn Taylor

Robin and John Spurlino

Morris W. Stroud, II

Karen Thompson

Carolyn W. Turner

Jim B. Ward

Charles H. White

Susan P. Wilmerding

Theodore V. Wood, Jr.

Minturn T. Wright, III

Sherley Young

Eliza and Peter Zimmerman